EGE NET TV

Amazonlar ve Titanlar bu sergide

Amazonlar ve Titanlar bu sergide
Okundu
16 Nisan 2019 - 18:19

Dünya Sanat Günü’nde Tarihi Havagazı Fabrikası Sanat Galerisi’nde “Amazonlar ve Titanlar” adlı uluslararası karma resim, heykel sergisi müzik ve dansın eşliğinde renkli açıldı

Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği (UASB), 15 Nisan “Dünya Sanat Günü”nde İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle “Amazonlar ve Titanlar” adlı uluslararası karma resim, heykel sergisini Tarihi Havagazı Fabrikası Sanat Galerisi’nde açtı. UASB üyeleri Yıldız Arun ve Fatma Elvin Öztürk’ün küratörlüğünü üstlendiği 43 sanatçının yapıtlarının sergilendiği 25 Nisan’a kadar sürecek sergi açılışı oldukça renkli geçti. Sözleri ve besteleri Prof. Dr. Berrak Taranç’a ait “Mitolojide Kadın Karakterler; Dafne, Artemis, Afrodit ile Fokai Kayalıklarında Sirenaların Sesi” adlı eserler seslendirildi. Sanat danışmanlığını öğretim görevlisi Doç. Dr. Ragıp Taranç’ın yaptığı gösterideki eserleri Prof. Dr. Berrak Taranç şefliğinde öğretim görevlisi Doç. Dr. Ahmet Utku, flüt sanatçısı öğretim görevlisi Serdar Kastelli ve gitarda öğrenci Ömer Şavur seslendirdi. Müzik eşliğinde balerinler ve hocaları Nehir Kur, Berrak Özcan, Neslihan Öztürk tarafından dans gösterisi de gerçekleştirildi.

Serginin küratörleri Yıldız Arun ve Fatma Elvin Öztürk, uluslararası karma resim heykel sergisiyle güçlü Amazonların, güçlü Titanlarla savaşlarından esinlenerek, İzmir’in kurucusu Amazonların unutulmaz olduğunun vurgusunu yapmak istediklerine dikkat çektiler. Uzun bir süre bu topraklarda yaşayan Amazonların tarihten yavaşça silinirken, Anadolu halklarıyla bütünleştirklerine vurgu yaptılar. Özellikle İzmir kadınlarının, havası, suyu, karakteriyle Amazonların izini taşıdıklarını düşünmenin de mümkün olduğunu belirttiler. Kars’tan gelen ve eserleri sergilenen öğretim görevlisi, ressam Uğur Özen, “Türkiye’nin bir ucundan buraya geldim. İzmir’de bulunmak, sizlerle olmak çok güzel. Burada bir arada olmak, ülkemizde sanatsal faaaliyetlerin doğusundan batısına, farklı coğrafya insanlarıyla da buluşması büyük mutluluk verici. İzmir Büyükşehir Belediyesine, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliğine ve hepinize çok teşekkür ederim” dedi.

TARİHSEL SORUMLULUK

UASB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan,  bütün değerlerin barış rengine büründüğü Dünya Sanat Günü’nü kutlayarak şunları söyledi: “Sergiye katılan tüm sanatçı dostlarıma ve siz sanatseverlere teşekkür ederim. Mustafa Kemal’in bir sözü vardır hepiniz bilirsiniz. Bu sözünde iki ordusu olduğuna dikkat çeker. Birinci ordusu ülkemizi içerde ve dışarda emperyalizmin işbirlikçilerine karşı savunan silahlı kuvvetler ordusudur ama bu yeterli değildir. İkinci ordusu da bu ülkenin kültür sanatını hem kendi halkımıza hem de uluslararası alanda paylaşacak ve bu ülkedeki değerleri anlatacak sanatçı ordusudur. Biz de o sanatçı ordusundanız. Ne mutlu bize! Bu sergimizle yurt dışından temsilcilerimiz ve üye sanatçılarımızın eserlerini paylaşırken Anadolu esintilerini de başka iklimlere, değişik kültürlere sunarak ortak paydasını da güçlendiriyoruz. Farklı duruşu ve üretim geleneği içinde sesini duyurmaya çalışan aktivist sanatçıları bir araya getirdik. Çünkü aktivist sanatçılar; tarihsel sorumluluyla Titanlara karşı savaşan Amazonların torunlarıdır. Günümüzde barış ve kardeşlik, çevre ve doğal hayatın korunması için yapıtlarında bunun mücadelesini veren yine bu paydada buluşan sanatçılardır. Sanatçılarımıza, küratörlerimiz şair resaam Yıldız Arun’a Fatma Elvin Öztürk’e, İzmir kadar güzel ve kadim bir kültürün öncüsü olan Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na destekleri için teşekkür ediyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.