EGE NET TV


2016 yılında 36 eğitim gönüllüsü tarafından kurulan,üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği sağlamakla birlikte onların,kültür, sanat ve sosyal yönden gelişmelerini gerçekleştirmek amacıyla pek çoketkinlik ve projeler hayata geçiren Atlas Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından “III.Atlas Geleceği Konuşuyor” etkinliği gerçekleşti.
Kuşadası Korumar Otel’de düzenlenen “III. Atlas GeleceğiKonuşuyor” etkinliğinde Türkiye’nin başarılı ve önde gelen isimleri sağlık,spor, eğitim ve iş dünyasının bugünü ve geleceği hakkında önemli bilgilerpaylaştılar. EgeBölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar,  İç Hastalıkları UzmanıDr. Gürkan Kubilay, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji AnabilimDalı’ndan Dr. Serkan Karaismailoğlu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü EskiRektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, TARKEM Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Yüce,Homeopati Uzmanı Dr. Levent Buda ve Milli Takımlar Eski Teknik Direktörü ErsunYanal’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlik, Atlas Sağlık ve Eğitim VakfıBaşkanı Dr. Mustafa Apak’ın açılış konuşmasıyla başladı. 
Amacımız Atatürk ilke ve devrimleridoğrultusunda öğrenciler yetiştirmek
İki yıl önce ilkini gerçekleştirdikleri Atlas GeleceğiKonuşuyor etkinliğinden bugüne kadar önemli farklar yaşandığını söyleyen Dr.Mustafa Apak, iki sene önce 20 -25 kişiyle bu etkinliği yaptıklarını, şimdi isebu sayının 250’ye yaklaştığını belirtti. Vakfın kurulduğu ilk günden bugünekadar doğru insanlarla, doğru çalışmalar yaptıklarını ifade eden Apak, AtlasSağlık ve Eğitim Vakfı’nın Atatürk İlke ve Devrimleri doğrultusunda üstlerinedüşen sorumlulukları yerine getirmeye çalıştıklarının altını çizerek şu şekildekonuştu:
“Vakıf olarak bizim asıl hedefimiz yetiştirebildiğimiz kadaröğrenci yetiştirmek ve onların vizyonlarını genişletmek, dünyaya bakışakışlarını değiştirmek, geliştirmektir. Bence bu yüzyılda artık heykelleridikilen büyük insanlar, kahramanlar yok. Modern çağda artık kahramanlarbaşkalarının hayatlarını değiştirmek için kendi hayatlarından fedakarlık edeninsanlardır. Bu amaç doğrultusunda çalışan, emek gösteren herkes modern çağınbirer kahramanlarıdır.” 
Dr. Mustafa Apak, etkinliğin hazırlık aşamasında çalışan,destek olan herkese, konuşmacılara ve etkinliğe katılanlara teşekkür ederekkonuşmasını sonlandırdı. 
Sağlık, eğitim, spor,bilişim gibi alanların gelecekleri hakkında konuşuldu
Homeopati Uzmanı ve aynı zamanda vakfın kurucu üyeleriarasında yer alan Dr. Levent Buda, açılış konuşmasının ardından “AlternatifTıp/ Homeopati ve Sağlıkta Gelecek” konusunda katılımcılara önemli bilgileraktardı. Dr. Levent Buda’nın sunumunun sonrasında etkinliğe katılanlara kadınve erkek beyni arasındaki farkları anlatan Dr. Serkan Karaismailoğlu, bufarklılıkların günlük yaşama, ilişkilere yansımasını verdiği birçok örnekleeğlenceli bir dille anlattı. 
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar,TARKEM Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Yüce ve İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü (İYTE)Eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden ise “Eğitim ve Sanayideİzmir ve Türkiye’nin Geleceği” başlığı altında İzmir ve Türkiye’nin eğitim vesanayideki durum ve konumlarını, bu konularda Avrupa ülkelerinin nasılçalışmalar yaptıkları ve Türkiye’de yapılması gerekenleri konuştular. 
Etkinliğin konuşmacılarından biri olan İç HastalıklarıUzmanı Dr. Gürkan Kubilay ise sağlıklı beslenme yöntemleri ve sağlıktageleceğin ne olacağına dair bilgileri katılımcılarla paylaştı. Sağlıklıbeslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışların neler olduğunu anlatan Kubilay,Türklerin yemek yeme alışkanlıkları hakkında da bilgiler verdi. Türk halkınınöğünlerinin sayısının az olmasıyla kilo vermediklerini aksine kilo aldıklarınısöyleyen Kubilay, konuyla ilgili gerçekleştirmiş oldukları araştırmasonuçlarını da katılımcılara aktardı. 
Ersun Yanal Türksporu ve futbolunun durumunu anlattı
III. Atlas Geleceği Konuşuyor etkinliğinin son konuşmacısıolan Milli Takımlar Eski Teknik Direktörü Ersun Yanal ise Türk sporu vefutbolunun şu anki durumunu, yapılan hataları, organizasyon kısmındaki eksikliklerinneler olduğunu, Türkiye’de spor kültürünün ve anlayışının yaygınlaşabilmesiiçin yapılması gerekenlerin neler olabileceği gibi konularda bilgi, görüş vetecrübelerini anlattı. 
Türkiye’nin nüfus olarak dünyanın ve Avrupa’nın en gençülkelerinden biri olduğunu belirten Ersun Yanal, nüfus olarak bu avantajıkültür, sanat ve spor alanlarında iyi kullanılamadığını, bu alanlardapotansiyelin oldukça fazla olmasına rağmen organizasyon eksiklikleri sebebiylesıkıntılar yaşandığını ifade etti. 
Türkiye’nin futbol ile ilgili olarak profesyonel, yarıprofesyonel, amatör kulüp, takım, oyuncu ve altyapıları ile ilgili olarakistatistiki bilgileri de paylaşan Yanal, Türkiye ile Almanya, İngiltere,İspanya ve Fransa gibi ülkeler arasında konuyla ilgili karşılaştırmalar yaparakTürkiye’nin futbol ve futbol organizasyonunda ne durumda olduğu konusundayapılan araştırmaları katılımcılarla paylaştı. 
Potansiyel sahibiçocuklara pek çok imkanı götüremiyoruz
“Ülkemizde düzenli olarak spor yapmaya sahip bir organizasyonyapımız yok. Çocuklar ve gençler takım sayısındaki azlık, okul sporlarındadikine organizasyon yapısında karşılaştıkları sorunlar sebebiyle çok azzamanlarını sporla geçiriyorlar” diyen Yanal, “Türkiye’de bazı illerde 12-16yaş arası çocuklar futbol oynayamıyor ve bu illerdeki potansiyeller ise oldukçafazla. Biz bu çocuklara, gençlere sadece futbol olmamakla birlikte pek çokorganizasyonu ve imkanı götüremiyoruz. Dünyanın pek çok yerinde U takımsayıları fazla A takım sayıları daha az. Bizde ise A takım sayısı fazla U takımsayıları daha az olarak tersine bir durum söz konusu” şeklinde konuştu. 
Sportifbaşarılarımızın sınırlarını genişletmeliyiz
Türkiye’de spor ve sporculuğun hangi alanlarda daha çokgeliştiğini olimpiyatlar üzerinden anlatan Yanal, “1936 yılında ilk defakatıldığımız olimpiyatlardan sonra ilk madalyayı güreşte aldık. Sonrasında ağırlıklıolarak bizim madalya aldığımız branşlar ise güreş, boks ve judo oldu. Bunlar daçok önemli başarılar ama bunların sınırlarını ve çeşitlerini genişletmeliyiz.Yüzme, binicilik, okçuluk gibi dallarda da başarılar kazanmalı, madalyalaralmalıyız” dedi.
Spor kültürüyaygınlaşmalı ve sürdürülebilirliği sağlanmalı
Spor kültürünün yaygınlaşması ve bu kültürün Türkiye’yeyerleşebilmesi için yapılması gerekenlerden de bahseden Yanal, bir ülkede sportesisleri sayılarının çok olmasın veya ekonomik gelişmişlik seviyesinin sporkültürünün gelişmesinde tek başına yeterli olamayacağını, spor yeteneği,fiziksel güç gibi özelliklerin olmazsa olmazlardan bazıları olduğunu söyledi. Yanal,spor kültürünün yaygınlaşması ve sürdürülebilmesi için bu kültürün geniş birtabana yayılması ve ortak bir akıl ile bu sürecin gerçekleşmesinin oldukçaönemli olduğunun altını çizdi. Ersun Yanal, Atlas Sağlık ve Eğitim Vakfı’na,vakfın üyeleri, gönüllüleri ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasınısonlandırdı.
III. Atlas Geleceği Konuşuyor etkinliği toplu fotoğrafçekiminin ardından ise son buldu. 
  

BAŞARILI İSİMLERİ BİR ARAYA GETİREN III. ATLAS GELECEĞİ KONUŞUYOR ETKİNLİĞİ SONA ERDİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.