EGE NET TV

ÇANDARLI LİMANI’NA ŞİMDİ DE ‘İMAR MUAFİYETİ’

ÇANDARLI LİMANI’NA ŞİMDİ DE ‘İMAR MUAFİYETİ’
11 Ocak 2019 - 9:09

AKP’ninTBMM Başkanlığı’na sunduğu teklife göre, atıl bir yatırıma dönüşen Kuzey EgeÇandarlı Limanı Kıyı Kanunu’nun hükümlerinden muaf tutulacak. CHP İzmirMilletvekili Murat Bakan, “Çandarlı Limanı imar rantı üzerinden kurtarılmakisteniyor. Bakmayın siz Cumhurbaşkanı’nın çevre ve kıyı sevgisine! AKP imar kirliliğidir,çevrenin, kıyıların düşmanıdır!” diye tepki verdi.
İzmir’inlojistik merkezi olması açısından önemli bir rol üstlenmesi beklenen,sanayiciler ve iş dünyasını heyecanlandıran, TBMMBaşkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırımtarafından, “Ege’nin ihracat merkezi haline gelecek” diye tanıtılan, AKP’nin 2011 seçimlerinde İzmir’de hayata geçirmeyivadettiği 35 projeden biri olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi’nde hiçbir ilerleme kaydedilemedi.
Atılbir yatırıma dönüşen Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi’nin 2017 yılında tamamlanması öngörülürken; projenin sadeceyüzde 30’u hayata geçirilebildi.
ÇevreKomisyonu Üyesi ve Sözcüsü Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili MuratBakan, Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nı kamuoyu oluşturmak için defalarca TBMMgündemine taşıdı.
Geçtiğimizgün AKP’li vekiller Cemal Öztürk, Uğur Aydemir ve İsmail Güneş imzasıyla ‘GelirVergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’TBMM Başkanlığı’na sunuldu.
Teklifin7. maddesindeki düzenlemeye göre; Kıyı Kanunu’na eklenen geçici bir maddekapsamında Çandarlı Limanı, Kıyı Kanunu’nun kıyılar, sahil şeritleri, doldurmave kurutma yoluyla kazanılan arazilere ilişkin yapı veyapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümlerinden muaf tutulacak.
AKP İMAR KİRLİLİĞİDİR, ÇEVRENİN,KIYILARIN DÜŞMANIDIR!
CHP’liBakan, “Çandarlı Limanı’na imar muafiyeti! İktidarın basiretsiz politikalarınedeniyle yüzlerce milyon liralık kamu zararına neden olan Çandarlı Limanı, KıyıKanunu’na eklenen geçici madde ile imar rantı üzerinden kurtarılmak isteniyor.Buna göre, Kıyı Kanunu ile kıyılarda sınırlanmış olan yapılaşmalara muafiyetgetirilerek imar rantı sağlanacak. Çandarlı Limanı imar kirliğine boğularakhayata geçirilecek. Bakmayın siz Cumhurbaşkanı’nın çevre ve kıyı sevgisine! AKPimar kirliliğidir, çevrenin, kıyıların düşmanıdır!” diye tepki verdi.
ATIL YATIRIMA 679 MİLYON TL HARCANDI
Öteyandan CHP’li Bakan, geçtiğimiz Ekim ayında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na KuzeyEge Çandarlı Limanı projesinin iptal edilip edilmediğini, edilmediyseihalesinin neden yapılamadığını, projenin yatırım bedelini, 2017 yılı SayıştayDenetim Raporu’nda yer alan proje ile ilgili çelişkilerin detaylarını veprojenin tamamlanarak hayata geçmesi için öngörülen süreyi sormuştu.
“Bugünekadar Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na yapılan yatırımın bedeli (2018 Ekim ayıfiyatlarıyla) toplam ne kadardır?” sorusuna Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhantarafından verilen yazılı yanıtta; “2018 Ekim ayı fiyatlarıyla Kuzey EgeÇandarlı Limanı’na yapılan yatırımın bedeli 697.000.000 TL’dir” denilmiş,“İhaleneden yapılamamaktadır?” ile “Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin tamamlanmasıve hayata geçmesi için öngördüğünüz süre nedir?” soruları ise yanıtsız bırakılmıştı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.