EGE NET TV

Covid19 Döneminde İçe Dönüş Otoportre Fotoğraf Hareketi;

Covid19 Döneminde İçe Dönüş Otoportre Fotoğraf Hareketi;
Okundu
28 Mayıs 2020 - 18:12

Ege Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu (EFOT) eski üyeleri olarak yıllar sonra ONEfoTIME adı altında yeniden bir araya geldik.

Covid19 salgını dönemine denk gelen buluşmamızda dünyamızın, hayatlarımızın ve benliğimizin geldiği noktayı en iyi bildiğimiz yöntemle, fotoğrafla anlatma, insanların da kendilerini ifade etmelerine tanık olma ihtiyacı hissettik.

İlk kez Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde görülen yeni tip Koronavirüs (Covid19), insanlığın önüne tarihin en büyük tehditlerinden biri olarak çıktı. Bu virüs 3 milyondan fazla kişiye yayıldı, bütün yaşamı etkiledi.

Hayatın her alanına hızla uzanan gölgesi nedeniyle milyonlar evlerine kapandı, içlerine döndü. Kişilerin kendileriyle yüzleştiği, şekillenmekte olan yeni dünya düzeninde hem kendini hem de çevresini sorguladığı bir dönemdeyiz artık.

Dünyayı diz çöktüren bir salgınla karşı karşıya kalmışken yuvasına ve kendine sıkışan insanoğlu yılmadı, direndi. Önce dört duvar arasından, santimetrelerle sınırlandırılmış pencerelerden ve balkonlardan dünyayı görmeye çalıştı. Aryalar söylendi, danslar edildi, soneler okundu William Shakespeare’den, çocuk bahçesi de oldu, spor salonu da. Balkonlarda resim çizdik, fotoğraflar çektik ya da yan binada belki de hiç tanımadığımız kişilere el salladık.

Bir süre sonra teknolojiye sarılıp canlı yayınlarla sevdiklerimize ve dünyaya bağlanmak için programlar aradık, öğrendik ve kullanmaya başladık. Kimileri de sessiz sedasız içine kapandı, günler haftalar geçtikçe diğerleri de onlara katıldı; kendimize döndük.

İnsanoğlunun çağlardan bu yana kendine ayna tutarak giriştiği “özünü bulma” arayışı salgın koşullarıyla birlikte hızlanmış oldu. Peki bunu nasıl ifade edeceklerdi?

Varlığının kanıtını sanatın birçok yönüyle ortaya koyan insanoğlu, otoportre ile ruhun derinliklerine inmenin pek çok örneklerini de vermişti bugüne kadar;

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.