EGE NET TV


İzmirBüyükşehir Belediyesi, ‘Avrupa Bisiklet Rotası Ağı Çalıştayı’na evsahipliğiyaptı. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gökçe,EuroVelo’ya katılmanın turizm ve sürdürülebilir kent hedefinde önemli bir unsurolduğunu hatırlatarak, "Bunu Türkiye’den İzmir’in başarıyor olması, bizimöncü rolümüzün bir sonucudur” dedi. 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ulusal EuroVeloKoordinatörü Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği işbirliğiyle düzenlenen‘Avrupa Bisiklet Rotası Ağı Çalıştayı’, Fuar İzmir'de yapıldı. ÇalıştaydaUluslararası Bisikletçiler Federasyonu (ECF – European Cyclists’ Federation)temsilcilerinin yanı sıra Belçika, Yunanistan ve Danimarka’dan pek çok katılımcıyer aldı. İzmir'in EuroVelo Akdeniz Rotası'na dahil olmak için yaptığı veyapacağı teknik, pazarlama ve tanıtım çalışmalarıyla birlikte işaretleme, yolçalışmaları ve altyapı düzenlemelerin de ele alındığı çalıştayda, İzmirBüyükşehir Belediyesi'nin bu konudaki kararlılığının altı çizildi.
 
Hem turizm hem sürdürülebilirlik
Avrupa Bisiklet Rotası Ağı Çalıştayı’nın açılışkonuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, ülkeninen batı ucundaki ve Türkiye’nin öncü model kenti İzmir olarak, turizmingeliştirilmesi yönünde kapsamlı politikaları hayata geçirdiklerini söyledi. Buçalışmalara paralel olarak, bisikletin kent içindeki payını da büyütmeyeçalıştıklarını hatırlatan Gökçe, "EuroVelo ağının bir parçası olmanın, hemturizm hem de sürdürebilirlik değeri taşıdığını biliyoruz. Okyanus kıyılarındanbaşlayarak Yunanistan’a kadar olan bu hatta bizim de olmamız büyük anlamtaşıyor. Bunu Türkiye’ye, İzmir’in taşıyor olması, İzmir BüyükşehirBelediyesi’nin öncü rolüdür. Avrupalı doğa, tarih meraklılarının İzmir’de merakduyacağı birçok unsur bulunuyor. Bu ağa katılmamız hem konaklamalı hemgünübirlik turizme katlı sağlayacak. Bu ağ Avrupa’yla bütünleşme açısından önemlibir açılım. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu. 
Çalıştaya katılan Çeşme Belediye Başkanı MuhittinDalgıç, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar için teşekkür ederekkendilerinin de bu çalışmalarda yer alacağını belirtti. 
 
Uluslararası çalıştay
Çalıştay'da Uluslararası Bisikletçiler FederasyonuBaşkan Yardımcısı William Nederpelt‘EuroVelo,Bisiklet Binmekten Daha Fazladır’ başlıklı sunumunu yaparken, İzmir BüyükşehirBelediyesi Bisiklet ve Yaya Erişim Şefi Dr. Özlem Taşkın Erten ‘İzmir'inEuroVelo Deneyimi’ni, LimburgTurizm Direktörü Ward Segers ‘Limburg Bisiklet NoktalarıAğı’nı,  EuroVelo Kurucusu Jens ErikLansen ‘Geçmişten Geleceğe EuroVelo’’yu, EuroVelo Yunanistan UlusalKoordinatörü Spiros Papageorgiou EuroVelo Yunanistan Ulusal Koordinatörü SpirosPapageorgiou da ‘İnsan ve Kültürleri Birbirine Bağlayarak Fırsatları Yakalamak’konulu sunumunu gerçekleştirdi. 
 
EuroVelonedir?
EuroVelo, Avrupa Parlamentosu Turizm ve Ulaştırmakomitesi tarafından desteklenen sürdürülebilir alternatif turizmmodelidir.  Avrupa'da 70 bin km üzerinde planlanmış, 45 bin km’sitamamlanmış 15 adet uzun yol bisiklet rotasını kapsamaktadır. EuroVelo bisikletrotaları, geçtiği ülkelerdeki şehirlerin prestij kazanmasına ve sosyo-ekonomikyapının geliştirilmesine destek sağlar. Merkezi Brüksel olan ECF, AvrupaBisikletçiler Federasyonu tarafından yönetilir. 
 
AkdenizRotası'na gireceğiz
EuroVelo’nun 15 adet uzun yol bisiklet rotasından biriolan ve İzmir'in üyelik başvurusunda bulunduğu "EuroVelo 8 AkdenizRotası" İspanya’dan başlıyor. Fransa, Monoco, İtalya, Slovenya,Hırvatistan, Bosna–Hersek, Karadağ, Arnavutluk üzerinden devam edip Yunanistanve Kıbrıs olmak üzere 11 ülkeden geçiyor. Rota üzerinde 23 dünya mirası ve EgeBölgesi’ne özgü 712 balık türü bulunuyor. Bu ağa İzmir’in de eklenmesiyle ilebirlikte listenin daha da zenginleşmesi bekleniyor.
 
İkihat üzerinden 
İzmir’de turizmin gelişmesi için önemli adımlar atanBüyükşehir Belediyesi, EuroVelo Bisiklet Rotası Ağı’na katılmak için 2016yılından bu yana önemli çalışmalar yaptı. Avrupa Bisikletliler Federasyonu’na(ECF)  15 farklı rotadan İzmir için uygun olan "EuroVelo 8 Akdenizrotası için başvuran İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katılımı aynı yılonaylanırken, üyelik kabulünün Ocak 2019'da gerçekleşmesinin beklendiğibildirildi.
İspanya’nın Kadiz kentinden başlayan, Yunanistan’ınAtina kentinde ve ayrıca Kıbrıs’ta iki bitiş noktası olan Doğu –Batıdoğrultusundaki 5888 kilometrelik bisiklet yolları ağı, İzmir’in deeklenmesiyle 6379 kilometreye çıkacak. İzmir, EuroVelo’ya Türkiye’den dahilolan ilk kent olacak. EuroVelo 8 Akdeniz Rotası’nın uzantısında yer alan veİzmir’e gelmek isteyen bisikletli turistler, Sakız’dan Çeşme’ye veya Midilliadasından Dikili’ye deniz yoluyla geçebilecek ve Dikili üzerinden Bergama,Aliağa, Foça, Sasalı, Urla, Çeşme, Alaçatı ve Seferihisar'a, Gümüldür üzerindende Selçuk’a ulaşacak. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Bergama ve Selçukilçelerini de birbirine bağlayacak bu ağ,  491 kilometre
uzunluğunda olacak. Avrupa Bisikletliler Federasyonu (ECF), rota üzerindegerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından Türkiye rotasını 2019 yılındaEuroVelo’ya resmi olarak ekleyecek. 
 
EuroVelo İzmir’de toplandı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.