EGE NET TV

Hocalı katliamı kurbanları Karabağlar’da anıldı

Hocalı katliamı kurbanları Karabağlar’da anıldı
Okundu
26 Şubat 2019 - 19:30

Ermenibirliklerinin 26 Şubat 1992’de Hocalı’da yaptığı katliamın kurbanları, Karabağlar’daiki yıl önce açılan Azerbaycan Karabağ Hocalı Anıtı önünde anıldı. Anmatöreninde konuşan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Bu katliamıyapanları şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.
 
Karabağlar Belediyesi tarafından iki yıl önce açılan“Azerbaycan Karabağ Hocalı Parkı” girişindeki Hocalı Katliamı Anıtı önünde,katliamda yaşamını yitirenler anısına bir tören gerçekleştirildi. TöreneKarabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu,  Azerbaycan Türkleri ve Dost DernekleriFederasyonu Başkanı İsa Ambarcı, Birleşmiş Dünya Azerbaycanlılar Teşkilat Başkanı Gürsel Özdemir, KarabağGazisi Dr. Agil K. Memedov, İyi Parti Karabağlar İlçe Başkanı Hasan Yıldız,sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, belediye meclisüyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Katliamıyapanları lanetliyoruz
Anma töreninde konuşan Başkan Muhittin Selvitopu,Hocalı’da masum sivillerin hunharca katledildiğinin altını çizerek, “27 yılönce savunmasız, günlük yaşamlarını sürdüren insanlar birileri tarafındankatledilmişlerdi. Bu katliamı bir ülke yapmıştır. Savunmasız insanları öldürmekcinayettir. Orada ellerinde hiçbir silah olmayan insanlar silahlı güçler tarafındankatledilmişlerdi. Öncelikle bunu yapanları şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz. Okatledilenlerin içinde bildiğimiz kadarıyla 116 kadın, 83 çocuk, 70 yaşlı insanvar. Verilen rakam 613 kişi orada maalesef hunharca katledilmiştir. Bu acılarıhiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız ki insanlık bunlardan ders alsın. Maalesefdünyada bazı olayları çok büyüten ülkeler, böyle olaylarda sus pus oluyorlar.Yeterince bu konuları dillendirmiyorlar. 
Bizler KarabağlarBelediyesi olarak her yıl Hocalı katliamını unutturmamak adına da bu anma toplantılarımızıgerçekleştireceğiz. Ne için? Bir daha böyle acılar yaşanmasın diye. Bir dahaçocuklar katledilmesin diye. Yaşlılarımız,Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.