EGE NET TV

İzmir’de “yağmur suyuna” dev yatırım

İzmir’de “yağmur suyuna” dev yatırım
Okundu
22 Şubat 2019 - 3:50

İzmir BüyükşehirBelediyesi’nin yağmur suyu yatırımları sayesinde, Türkiye’nin en büyük ileribiyolojik atık su arıtma tesisi olan Çiğli’de arıtılan su miktarı yüzde 21 azaldı.Atık suları yağmur suyu hatlarından ayırmak için sadece son 4 yılda 175 milyonlira harcayan İZSU, arıtmadaki enerji maliyetlerinde de şimdiden 21 milyon liratasarruf etti. 
 
TÜİK verilerine göre arıtma sayısı ve arıttığı sumiktarı ile “Türkiye’nin lider kenti” olan İzmir’in yerel yönetimi,alt yapı yatırımlarına  hız kesmedendevam ediyor. Kent merkezinde yağışlarda sıkıntı yaşanan bölgeler başta olmaküzere yağmur suyu hatları oluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU GenelMüdürlüğü, hem yağışlarda yaşanan taşkınların önüne geçiyor hem de arıtmatesislerinin yükünü azaltıyor. 
2000 yılında devreye alınan Büyük Kanal Projesi’nde,tıpkı diğer kentlerde olduğu gibi birleşik sistem tercih edilirken, İZSU GenelMüdürlüğü, artan nüfusun yükümünü taşımakta zorlanan atık suları yağmur suyuhatlarından ayırmak için 2004 – 2018 yılları arasında “ikinci hat”çalışmalarına hız verdi. Bu çerçevede 261 milyon liralık yatırım yapılarak 506kilometrelik yağmur suyu hattı oluşturuldu ve hattaki yük azaltıldı. Bornova,Çiğli Harmandalı ile Menemen’de 66 milyon liralık yatırımla 30 kilometre
uzunluğunda yağmur suyu hattının döşeme çalışmalarının devam ettiğini belirtenİZSU yetkilileri, 2019 yılında 100 kilometre
uzunluğunda yağmur suyu hattı için ihaleye çıkacaklarını daaçıkladı.
 
Arıtma tesisinin yükü hafifletildi
Sadece son dört yıl içinde (2015 – 2018) tüm ilçelerdeyağmur suyu altyapısı inşaatı için 175 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirerek 286 kilometreuzunluğunda yağmur suyu hattı döşediklerini kaydeden İZSU Genel Müdürlüğüyetkilileri, şunları söyledi:
“Bu yatırımlarla birlikte İzmir metropolününevsel atığının yüzde 70’ini arıtan Çiğli İleri Biyolojik Atık Su ArıtmaTesisi’nde arıtılan su miktarı giderek düştü. Türkiye’nin en büyük ileribiyolojik atık su arıtma tesisi olan ve İzmir metropolünün yüzde 70’nin evselatık suyunu arıtan Çiğli İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2015 yılında244.3, 2016 yılında 230.5, 2017 yılında 198.8 ve 2018 yılında 192.3 milyonmetreküp atık su arıtıldı. 2015 yılıyla kıyaslandığında, 2018 yılında arıtılanatık su yüzde 21 oranında düştü; düşüş miktarı 52 milyon metreküp oldu. İZSUarıtma maliyetlerinde de 2015 yılına göre yaklaşık 21 milyon lira tasarrufetti”. 
 
“İkincihat” sistemi rahatlatıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin “taşkın riski” taşıyanbölgelerinde yoğunlaştırılan “ikinci hat” çalışmalarıyla, alçakta kalan caddeve sokaklarda biriken yağmur sularının kısa sürede denize veya derelereulaştırılmasını sağlıyor. İkinci hat çalışmaları, mahalle ve sokak bazında olduğu gibi genişkapsamlı da yapılıyor. Böylece ana hattaki yük hafifletilerek aşırıyağışlardaki tıkanıklık ve su baskınlarının önüne geçiliyor. Geniş kapsamlı ilkuygulamanın yapıldığı Şirinyer bölgesinin ardından Çamdibi ve Altındağ’ıkapsayan 540 hektarlık alanda 21 milyon liralık yatırımla  “dev ayrıştırma” projesi gerçekleştirildi vehat 2015 yılında devreye alındı.   30.8 milyon liralık yatırımla da Gültepe’deki yolların 2 metrealtında yeniden dere yatağı oluşturuldu ve bu hatla yağmur sularının Meles’eulaşması sağlandı. 
 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.