EGE NET TV

İZMİR’DEN İŞGAL PROTESTOSU

İZMİR’DEN İŞGAL PROTESTOSU
Okundu
28 Temmuz 2020 - 9:47

Ermenistan’ın Azerbaycana saldırısı üzerine İzmir halkı Konak meydanında toplanarak durumu protesto etti.

Haber: Mehmet Emin AL

Geçtiğimiz hafta Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Tovuz iline saldırısı sonrası birçok ülkede olaya ilişkin protesto ve mitingler düzenlendi. Dün İzmir’in Konak ilçesinde çok sayıda Azerbaycan ve saldırıyı protesto etmek isteyenler bir araya geldi.

ÇOK SAYIDA STK TEMSİLCİSİ KATILDI

Ermenistan saldırısını protesto etmek üzere Konak Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına, Can Azerbaycan Platformu önceliğinde İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (İZKON), Azerbaycan Türkleri ve, Dost Dernekler Federasyonu, Birleşmiş Dünya Azerbaycanlıları Teşkilatı

Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği, Azerbaycan Kültür ve, Dayanışma Derneği, Çağdaş Azerbaycan Kültür Derneği, Azerbaycanlı Öğrenciler katıldı. Basın açıklaması platform adına Turana İsmailoğlu okudu. İslamoğlu’nun yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın Azerbeycan’ın Tovuz kenitine yapılan saldırı kınandı.

ACIMASIZCA KATLİAM YAPILMIŞTIR

Çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşları(STK) ve siyasi partilerin temsilcilerinin katıldığı açıklamada, İsmailoğlu, “Türk ve Dünya Kamuoyuna: Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırıları Durdurulmalı

Azerbaycan topraklarını işgal eden, çocuk, kadın ve yaşlı ayrımı gözetmeden masum insanlara karşı acımasızca katliam ve soykırım yapan Ermenistan Devleti bu faaliyetlerine bir yenisini daha eklemiştir” dedi.

BÜYÜK DEVLETLER GÖRMEZDEN GELDİ

Açıklamada bulunan İsmailoğlu, ” Ermenistan, 12 Temmuz 2020 tarihinde Azerbaycan – Ermenistan devlet sınırının Tovuz istikametinde Azerbaycan topraklarını işgal etmek için saldırıya geçmiştir. Uluslararası Hukuk ve Sözleşmeleri çiğneyerek tecavüzkar politika izlediklerini bir daha ortaya koymuşlardı. Maalesef büyük devletler özellikle Dağlık Karabağ’ın işgali konusunu çözmek üzere arabuluculuğa soyunmuş olan ATET Minsk Grubu’nun eşbaşkanları ABD, Rusya ve Fransa bu olayları görmezden gelmektedirler. Onların bu suskunluğu ve vurdumduymazlık tecavüzkar Ermenistan Devletinin katliam ve işgalci faaliyetlerinin daha da artmasına neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

“SAVAŞIN BOYUTLARINI GENİŞLETMEK İSTİYOR”

“Ermenistan’ın stratejik konumdaki Tovuz bölgesine işgal etmek amacıyla yaptıkları saldırı sıradan bir saldırı değildi. Çünkü, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, petrol ve doğal gaz kemerleri bu bölgeden geçmektedir. Ermenistan aynı zamanda, Moskova ve Kars Antlaşmaları ile Türkiye’nin de garantörlük hakkı bulunan Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Bölgesine saldırmakla savaşın boyutlarını daha da genişletme isteğini ortaya koymaktadır” diyen İsmailoğlu, açıklamasında şunları ifade etti:

“BİR MİLLET İKİ DEVLET”
“Türkiye Cumhuriyeti Devleti her zaman olduğu gibi “Bir Millet, İki Devlet” olan kardeş Azerbaycan’ın bu haklı davasında onun yanında olduğunu en üst düzeyden dile getirerek, oynanmak istenen oyunun farkında olduğunu açık bir şekilde ifade etmiştir. Ermenistan Ordusunun saldırıları sonucu hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve bütün Azerbaycan halkına derin hüzünle başsağlığı diliyoruz.”

STK TEMSİLCİLERİNDEN AÇIKLAMALAR:

Ortak basın açıklamasının ardından STK temsilcileri birerk kısa açıklama yaparak yaşananları protesto etti.

Azerbeycan Türkleri ve Dost Dernekler Federasyonu Başkanı İsa Ambarcı, Azerbaycan halkının yalnız olmadığını ifade eden Ambarcı, siyasi partilerin temsilcilerinin ortak tavır ve bildirine hatırlatarak yaşanan sorunun kardeş ülke Türkiye’nin gösterdiği duyarlılığına dikkat çekti.

Ardından Birleşmiş Dünya Azerbaycanlılar Teşkilatı Başkanı Gürsel Özdemir, Ermenistan’ın saldırısına ilişkin “Ermenistan Türk tarihini iyi okumalıdır. Emperyalistlerin maşası olarak gerçekleştirdiği saldırı kabul edilemez” dedi.

Azerbeycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği Başkanı Dr. Asıf Kurban, ise saldırıyı sert bir dil ile protesto ederken Ermenistan’ın bazı Avrupa ülkelerinin tutumundan güç alarak saldırıyı gerçekleştirdiğini ifade ederken, Ermenistan bir daha benzer bir saldırı gerçekleştirmesini uluslararası hukuka ve insani vicdana sığmadığını söyledi.

Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Av. Cemal Mehmethanoğlu, Saldırıyı uluslararası hukuku hatırlatarak hiç bir ülkenin bir başka ülkenin herhangi bir bölgesini ilhak edemeyeceğini atoryalattı.

Çağdaş Azerbeycan Kültür Derneği Başkanı Mülazim Paşha, Saldırı karşısında Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) de grubu bulunan CHP AK Parti, İYİ Parti ve MHP’nin ortak basın açıklamasını sevindirici ve yaşanan saldırıya karşı birlikte tavır sergilemenin sevindirici bulurken Ermenistan saldırısını sert bir dille eleştirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.