EGE NET TV

İZMİR’DEN KORONAVİRÜS’E KARŞI MENTOLLÜ MASKE DÜNYA’DA BİR İLK

İZMİR’DEN KORONAVİRÜS’E KARŞI MENTOLLÜ MASKE DÜNYA’DA BİR İLK
Okundu
21 Eylül 2020 - 8:01

Merkezi İzmir’de bulunan bir Ar-ge firması Koronavirüs pandemi döneminde Türkiye’de ve Dünya’da bir ilk olan, insanların daha rahat ve sağlıklı nefes alması için “Mentollü Maske” yi geliştirdi ve üretmeye başladı. Geliştirilen bu ürüne Türk patenti alındı.

Firma ortağı ve projenin fikir sahibi Mehtap ÇAKIROĞLU, pandemi döneminde zorunluluk arz eden maske kullanımı için yaşam kalitesine katkı sağlayacak bir çözüm üzerine odaklandıklarını ve bu süreçte de hem üst solunum yollarında bulunan bakterilerden koruyan hem de daha rahat nefes alma imkânı sağlayan ‘Mentollü Maske’yi geliştirdiklerini belirtti. İlk etapta test üretimlerini yaparak sağlık unsurları başta olmak üzere tüm analizleri ilgili kurumların değerlendirmelerine sunduklarını ve gerekli sertifikalar ile yeterlilik belgelerini alarak faydalı model tescillerini de aldıklarını söyleyen Mehtap Çakıroğlu, “Temmuz ayından itibaren seri üretime de başladık” dedi.

Aynı süreç içerisinde Mentol harici olmak üzere yine tescilleri kendilerinde bulunan 5 farklı koku özelliği ile de ürün çeşitliliğine sahip olduklarını belirten ÇAKIROĞLU, maskelere yurt içi ve yurt dışından ciddi talep geldiğini ve başlangıç süreçlerinden sonra hızlı bir şeklide kapasite artırımına yatırım yaparak günlük 500 bin adet maske üretimi yapabildiklerini iletti.

Sözlerine devam eden Çakıroğlu, “Özellikle sonbahar/kış aylarında gribal rahatsızlıklar üst seviyede yaşanacak. Koronavirüs nedeni ile de grip rahatsızlığının daha fazla tehdit unsuru içereceğini düşünecek olursak Mentollü Maske ile bu süreçte üst solunum yolu bakterilerinden korunmanın yanında daha rahat ve ferah nefes alarak aynı zamanda Koronavirüs den korunmak için de zorunlu olan maske kullanımına da teşvik edici katkı sağlamış olacağız” dedi.

ÇAKIROĞLU, insanların maskeyi kanuni yaptırım ve cezalara karşı yanlarında taşıdıklarını ve amacının dışında kollarına ve çene altında taşımalarının aslında toplumsal sorumluluk bilincine karşı uygunsuz olduğunu, bu sebepten dolayı da “MASKELER ÇENE ALTINDAN BURUN ÜSTÜNE” sloganı ile teşvik edicilikte Mentollü Maske ile öncü olmayı hedeflediklerini belirtti. EGENETTV HABER ; KEMAL CERAN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.