EGE NET TV

Koronavirüs fırsatçılığına karşı mücadele

Koronavirüs fırsatçılığına karşı mücadele
Okundu
14 Mart 2020 - 8:46

Ülkemiz genelinde coronavirüs salgını bahanesiyle gıda başta olmak üzere maske, dezenfektan ve kolonya gibi ürünlere son günlerde fahiş oranlarda fiyat artışı yapıldığı yönünde vatandaşlardan şikayetler gelmektedir.

İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası olarak kentimizde halkımızı mağdur edecek bu tarz bir fırsatçılığa ve haksız rekabet yaratacak uygulamalara izin vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Bu durumu fırsat bilip, aşırı kar elde etmek isteyen firmaları vatandaşlarımız, Kurumlarımızın ,na bildirebilirler. Vatandaşlardan gelecek olan bu talepler, Kurumlarımızın Disiplin kurullarınca titizlikle incelenecek olup kanun ve mevzuatın tanıdığı yükümlülükler çerçevesinde gerekli disiplin cezaları gerçekleştirilecektir.

Dünya çapındaki bu salgını ticarette karaborsa ve stokçuluk fırsatı olarak görerek vatandaşların mağdur edilmesine izin veremeyiz.

Elbette ki, son dönemde özellikle dezenfektan, maske ve diğer ihtiyaç duyulan sağlık ürünleriyle ilgili olarak dünya çapında genel olarak bir tedarik sorunu yaşanmaktadır. Ancak T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, yeterli ürün stoğumuzun olduğunu ve panik yapacak bir durum olmadığını açıkladı.

Bu kapsamda coronavirüs fırsatçılığına karşı T.C. Ticaret Bakanlığımız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz (TOBB) tarafından başlatılan etkin mücadeleye İzmir’deki Oda ve Borsalar olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Ayrıca, vatandaşlarımızı mağdur etmeden etik kurallara uyan işletmelerimiz  için haksız rekabet yaratacak bu tarz uygulamalara izin vermeyeceğimizi, doğru davranan üyelerimizi koruyacağımızı da özellikle belirtmek istiyoruz.

Mahmut ÖZGENER İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu BaşkanıEnder YORGANCILAR Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu BaşkanıIşınsu KESTELLİ İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı  

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.