EGE NET TV

TÜRKİYE’NİN GÜREŞÇİ DEVELERİ MENEMEN TÜRKELLİ’DE ALANA ÇIKIYOR

TÜRKİYE’NİN GÜREŞÇİ DEVELERİ MENEMEN TÜRKELLİ’DE ALANA ÇIKIYOR
Okundu
10 Ocak 2020 - 19:54

Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelecek 150 güreşçi  deve 12 Ocak 2020 Pazar Günü İzmir’in Menemen İlçesi’ne bağlı kırsal Türkelli Mahallesi’nde arenaya çıkacak. 8.kez düzenlenen Geleneksel Türkelli Deve Güreşleri’nin geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 30 bine yakın izleyici ile bölgeyi ekonomik olarak ta hareketlendirmesi bekleniyor.   

12 Ocak 2010 Pazar Günü Saat 10.00’da özel olarak düzenlenen Türkelli Arena’da başlayacak olan güreşlerde Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinin değişik kentlerinden gelen 150 deve mücadele edecek. 220 kişilik folklör ekibi çeşitli yörelerden sunacağı halk oyunları ile festival havasında geçmesi planlanan etkinliğe renk katacak. Kurulacak stantlarda yöresel ürünlerin satışı yapılırken yöresel müzisyenler, davul zurna ekipleri  coşkuyu arttıracak.

Kendileri için Deve Güreşi’nin önemli kültürel değerlerden olduğunu belirten Menemen Türkelli Deveciler Derneği Başkanı Veli Kan etkinliklerin sayıları her yıl 25 -30 binleri bulan deve güreşi severlerle bir iç turizm hareketine de dönüştüğünü söyledi.  Veli Kan; “ Deve Güreşlerinin sezonu başladı . Türkelli’de her yıl yaklaşık 30 bin seyirciyi konuk ediyoruz. Menemen Belediyesi’nin destekleriyle bu yılda güreşseverleri ağırlamak için hazırlıklarımızı tamamladık. Deve Güreşi bizim önemli kültürel değerlerimizdendir.  Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde de çok önem verilmekte ve ilgi görmektedir. Türkelli Deve güreşi alanında birbirinden namlı 150 devenin gün boyu devam edecek mücadelesini izlemek isteyen tüm vatandaşlarımızı Menemen’imizin şirin Türkelli Mahallesi’nde ağırlamaktan onur duyacağız” dedi.

Veli Kan; şenlik havasında geçecek etkinliğe katılmak isteyenlerin İzmir, Manisa ve çevre yerleşim birimlerinden karayoluyla gelebilecekleri gibi, İZBAN’ı kullanarak ta kolaylıkla Türkelli’ye ulaşabileceklerini, güreş alanının Hatundere İzban İstasyonu karşısında olduğunu sözlerine ekledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.